Kaziuko mugė

Kaziuko mugė Vilniuje 2024: šventės programa

Ką gero pasiūlys Vilniaus Kaziuko mugė 2024 metais? „Miesto žirafos“ siūlo susipažinti su šventės programa!

Kaip ir kiekvienais metais, pavasarį pasitinka ne tik šaukliai vieversiai, bet ir Kaziuko mugė, šiemet užliesianti Vilniaus senamiestį kovo 8-10 dienomis. Tai pats didžiausias liaudies meistrų bei tautodailininkų sambūris, į kurį susirenka dalyviai ir lankytojai iš visų Lietuvos kampelių. Tad „Miesto žirafos“ siūlo pasidomėti, kuo be medinių šaukštų ir pintų krepšių dar šiemet nustebins Kaziuko mugė sostinėje.

Kada įvyko pirmoji Kaziuko mugė, tiksliai nežinoma. Spėjama, kad jos ištakos siekia 1604 m., kai vilniečiai eisena pasitiko iš Romos atvežtą Popiežiaus pašventintą karalaičio Kazimiero vėliavą. Kaip šios pirmosios eisenos aidas Kaziuko mugė nusidrieks per Gedimino prospektą, Šventaragio slėnį juosiančias gatves ir Maironio gatvę iki pat Rotušės aikštės.

Mugės šurmulys prasidės penktadienį, kovo 8 d. 14 val., teatralizuotomis Šv. Kazimiero eitynėmis nuo Nepriklausomybės iki Katedros aikštės, kur 15 val. bus oficialiai atidaryta Kaziuko mugė ir vyks koncertas. Jame pasirodys atlikėjų duetas Karolis Ramoška ir Marija Grabštaitė, kurie drauge su perkusininku Sigitu Gailiumi specialiai Kaziuko atidarymui paruošė lietuvių liaudies kūrinių programą, įvilktą į šiuolaikinės muzikos rūbą. Išgirsime populiaras senąsias lietuvių liaudies dainas visiškai nauju skambesiu.

Šeštadienį, kovo 9 d. nuo 10 iki 18 val. Katedros aikštėje vyks įvairūs pramoginiai renginiai ir koncertai. 11 val. prekybos centre G9 prasidės Vaikų Kaziukas. Vaikų rankdarbių mugėje veiks senųjų amatų dirbtuvėlės: rišime verbas ir šiaudinius sodus, lipdysime keramikines švilpynes, drošime šaukštus ar medines lėles, dekoruosime dradicinius meduolius ir kitus skanėstus. Vida ir Zigmas Meškuliai, patys smagiausi kada nors sutikti žmonės iš kaimo, pakvies mažuosius lankytojus drauge dainelę sudainuoti ir linksmą šokį sušokti. O 17 val. Šv. Kazimiero ordinas kviečia visus į nemokamą koncertą „LAUDATE SANCTI CASIMIRI“ Vilniaus Šv. Jono krikštytojo ir Šv. Jono apaštalo ir evangelisto bažnyčioje (Šv. Jono g. 12).

Sekmadienį, 14 val. Katedros aikštėje prasidės geriausiųjų amatininkų apdovanojimų ceremonija ir mugės uždarymo koncertas, kuriame pasirodys neeilinis liaudiškos ir elektroninės muzikos projektas „Elektro Folk LT“. Liaudies melodijos ir tekstai atgis įvairiausių žanrų kontekste. Nuo Drum’n’Bass, House, EDM iki Pop Rock stilių. Šiuolaikiškas liaudies dainų pateikimas ir naujos aranžuotė maloniai nustebins ne vieną Kaziuko mugės lankytoją.

Taip pat visą savaitgalį Senamiesčio gatvėse šventinę nuotaiką kurs mobilūs folkloro ansambliai, gatvės artistų pasirodymai ir, žinoma, pats Kazimieras su gausia miestelėnų palyda. Šiais metais prie išskirtinės Kazimiero ir kojūkininkų komandos prisijungs dar dvi, specailiai šai mugei naujai sukurtos 3 m. aukščio, tautiniais rūbais pasidabinusios mergelės ir bernelio marionetės.

Gedimino prospekto pradžioje tradicinius rankdarbius, o T. Vrublevskio g. pradžioje tradicinius maisto gaminius pristatys Lietuvos tautinio paveldo atstovai. Šventaragio gatvės pradžioje nusidrieks Kūrėjų meistrų respublikos atstovų palapinės. Sendaikčiais bus prekiaujama Maironio gatvėje, už sankryžos su Malūnų gatve. Išskirtinių Lietuvos dizainerių kurtų drabužių ir aksesuarų bus galima įsigyti Dizaino alėjoje, įsikūrusioje Katedros aikštėje, šalia Gedimino paminklo.

Daugiau apie kasmetinę Kaziuko mugę

Ši šventė rengiama kiekvienais metais, artimiausią savaitgalį iki Šv. Kazimiero dienos.

Kaziuko mugė Vilniuje vyksta pačioje miesto širdyje – šimtai amatininkų prekystalių nusitiesia visu Gedimino prospektu, taip pat Šventaragio, T. Vrublevskio, B. Radvilaitės, Maironio, Vokiečių ir Pilies gatvėmis.

Kaziuko mugė Vilniuje – tai pavasario atidarymas ir didžiausia rankų darbo gaminių kūrėjų iš visos šalies mugė Vilniuje, pritraukianti tūkstančius lankytojų. Ši mugė turi ypatingą dvasią, čia itin svarbūs – tradicija ir autentiškumas, kadangi Kaziukas yra ne tik didžiausias, bet ir seniausias tokio pobūdžio renginys Vilniuje.

Kaziuko mugės istorija

Karalaitį Kazimierą paskelbus šventuoju, XVII amžiaus pirmoje pusėje Vilniuje pradėta statyti Šv. Kazimiero jėzuitų bažnyčia – pirmoji barokinė šventykla mieste. O šventojo mirties dieną, kovo 4-ąją, imta minėti Šv. Kazimiero diena.

Šia proga po mišių kasmet pradėta rengti didžiulė amatininkų ir ūkininkų mugė. Istorijos vėtoma ji keliavo po įvairias miesto vietas: Katedros aikštę, Lukiškes, netgi Kalvarijų turgų. Nepriklausomybės laikais mugė grįžo į Vilniaus centrą, išsiplėsdama į visas keturias jo puses – dabartinis Kaziukas nusidriekia daugybę kilometrų Senamiesčio gatvėmis, aikštėmis ir kiemais.


O žinai, kur rasi visus įdomiausius Vilniaus renginius? Žinoma, „Miesto Žirafų“ renginių kalendoriuje: ČIA!