Fever Ray koncertas Vilniuje: išlaisvinanti patirtis?
Eksperimentatorė, maištininkė, muzikos pasaulyje žaidžianti pagal savo taisykles, daugeliui jos gerbėjų – moters etalonas, stereotipų apie moteriškumą ir seksualumą laužytoja: turbūt taip būtų galima įvardyti šiaip jau keliais žodžiais sunkiai apibūdinamą švedų elektroninės muzikos atlikėją Fever Ray, kurios koncerto kovo 2 d. Vilniuje nekantriai laukė melomanai ir alternatyvios muzikos mėgėjai, spėliodami, kokį performansą atlikėja surengs Lietuvoje.
Viena paslaptingiausių ir keisčiausių populiariosios muzikos atlikėjų Karin Dreijer, muzikos pasaulyje iškilusi kartu su broliu Olefu Dreijer 1999 m. įkūrus elektroninės muzikos duetą The Knife, 2009-aisiais pradėjo solinį projektą Fever Ray ir išleido pirmąjį albumą, sulaukusį didelio populiarumo ir kritikų pripažinimo. 2017-aisiais, po ilgos pertraukos, į muzikos pasaulį atlikėja grįžo su antruoju albumu „Plunge“. Grįžo su trenksmu ir visai kitokia energija, nauja estetika ir muzikoje atsispindinčiomis feministinėmis bei politinėmis idėjomis. Unikaliu šaižiu ir lediniu balsu, avangardiniais kostiumais, įžūliais bei neįprastais video klipais atlikėja perteikia savo požiūrį apie feminizmą, laisvę, tabu laužymą, seksą bei LGBT bendruomenę.
Vilniuje, koncertų salėje „Compensa“, Fever Ray apšildė Tami T, švedų elektroninės muzikos atlikėja. Rodos, tai buvo puikus koncerto intro – jaukioms, šviesioms dainoms su house ir trance elementais pikantiškumo suteikė atviros, necenzūruotos istorijos apie buvusius mylimuosius, neapykantą, seksą, baimę ir išsilaisvinimą. Atlikėja nustebino publiką savadarbiu perkusiniu instrumentu, pririštu prie tarpukojo.
Fever Ray, reikšdama feministines idėjas, pastaruoju metu stengiasi bendradarbiauti tik su moteriškos lyties atlikėjomis, todėl scenoje kartu su ja pasirodė penkios žavios merginos iš Švedijos, Kolumbijos, Argentinos ir Irano, apsirengusios neįprastais kostiumais – tai simboliniai personažai, Fever Ray alter ego, įkūnijantys stiprių, drąsių, spalvingų, moterų be tabu įvaizdį.
Pati Fever Ray, nuo muzikinės karjeros pradžios įvairiais kostiumais ir kaukėmis maskuojanti savo kūną bei kruopščiai slepianti privatų gyvenimą, scenoje pasirodė su avangardiniu apdaru, mūvėdama marškinėlius su užrašu „I love girls“, plikai skusta galva ir keistu, ryškiu makiažu, taip išreikšdama savo norą jos neidentifikuoti kaip moters – jau kurį laiką atlikėja save pristato kaip xe, neutraliu įvardžiu tarp moteriškos ir vyriškos lyčių.
Pasirodymo metu skambėjo dainos iš naujojo „Plunge“ albumo, nors, atlikėjos gerbėjų džiaugsmui, buvo atlikta ir keletas gerai žinomų dainų iš pirmojo albumo: „If I Had A Heart“, „Triangle Walks“, „Concrete Walls“, „Keep The Streets Empty For Me“, kurios puikiai įsiliejo į koncerto vizualinę ir audio estetiką. Publika neliko abejinga – kiekvieną dainą lydėjo ovacijos.
Atlikėja yra sakiusi, jog pasirodymas neturi būti atpalaiduojanti patirtis ir tai jai pavyko išpildyti: žiūrovams tikrai nebuvo kada nuobodžiauti. Pulsuojanti Fever Ray ir atlikėjų merginų energija, laisvė, drąsūs ir seksualūs judesiai, apšvietimo spalvų žaismas pynėsi su unikaliu Karen balsu, elektroninės muzikos garsais ir būgnų ritmais.
Nors Vilniuje atlikėja nesusilaukė tokio didelio dėmesio, kaip kitose vakarų Europos šalyse (Londone bilietai į jos koncertą buvo išgraibstyti akimirksniu, tačiau Vilniuje bilietus buvo galima įsigyti ir renginio dieną, paskutinę minutę), vis dėlto Fever Ray koncertas nustebino daugelį ir, galima spėti, jog bent dalis žiūrovų po renginio išėjo jau kiek kitokie – laisvesni, pilni energijos, belaužantys savo vidinius stereotipus.
Tekstas – Viktorija Gužaitė
Nuotraukos – Monika Pietarytė